Vishay/Dale RER60F2R26RCSL
RER60F2R26RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2R26RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.26 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2R26RCSL.pdf
Availability of RER60F2R26RCSL
QUANTITY
RER60F2R26RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2R26RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2R26RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2R26RCSL
Related LinksRER60F2, RER60F2R26RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2R26RCSL Details Description
Related parts for RER60F2R26RCSL
IC USB HUB PWR CONTROLLER 24SSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE DPDT 24TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SIMPLE BALLAST CONTROL 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER BLVDS 1CH 8SOIC datasheet.pdf
GDT 510V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V LDPAK datasheet.pdf