Vishay/Dale RER60F3500RCSL
RER60F3500RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F3500RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 350 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F3500RCSL.pdf
Availability of RER60F3500RCSL
QUANTITY
RER60F3500RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F3500RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F3500RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F3500RCSL
Related LinksRER60F3, RER60F3500RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F3500RCSL Details Description
Related parts for RER60F3500RCSL
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
GDT 420V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V IN 9V OUT datasheet.pdf
SENSOR STD 30+/-4MM 5M CABLE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3" BK datasheet.pdf