Vishay/Dale RER60F3570RCSL
RER60F3570RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F3570RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 357 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F3570RCSL.pdf
Availability of RER60F3570RCSL
QUANTITY
RER60F3570RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F3570RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F3570RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F3570RCSL
Related LinksRER60F3, RER60F3570RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F3570RCSL Details Description
Related parts for RER60F3570RCSL
CONN SEC II 49POS 100 C/L datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 8A datasheet.pdf