Vishay/Dale RER60F4990MC02
RER60F4990MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F4990MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F4990MC02.pdf
Availability of RER60F4990MC02
QUANTITY
RER60F4990MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F4990MC02
Internal Part NumberEIS-RER60F4990MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F4990MC02
Related LinksRER60F4, RER60F4990MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F4990MC02 Details Description
Related parts for RER60F4990MC02
DIODE ZENER 8.2V 100MW VMD2 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W TH datasheet.pdf