Vishay/Dale RER60F4R64RC02
RER60F4R64RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F4R64RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F4R64RC02.pdf
Availability of RER60F4R64RC02
QUANTITY
RER60F4R64RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F4R64RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F4R64RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F4R64RC02
Related LinksRER60F4, RER60F4R64RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F4R64RC02 Details Description
Related parts for RER60F4R64RC02
CONN BACKSHELL DB37 PLASTIC datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR 1321X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
LENS OSS WIDE DRAGON SQ 60DEG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf