Vishay/Dale RER60F5620RC02
RER60F5620RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F5620RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F5620RC02.pdf
Availability of RER60F5620RC02
QUANTITY
RER60F5620RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F5620RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F5620RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F5620RC02
Related LinksRER60F5, RER60F5620RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F5620RC02 Details Description
Related parts for RER60F5620RC02
IC 2SLT PC CARD/SC CTLR 288-BGA datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 75V AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
100UF 40V 6,5X18MM 85C 2500H datasheet.pdf