Vishay/Dale RER60F6R10RCSL
RER60F6R10RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F6R10RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 6.1 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F6R10RCSL.pdf
Availability of RER60F6R10RCSL
QUANTITY
RER60F6R10RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F6R10RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F6R10RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F6R10RCSL
Related LinksRER60F6, RER60F6R10RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F6R10RCSL Details Description
Related parts for RER60F6R10RCSL
IC CURRENT GAUGE PREC 8VSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HINGE PINS - STAINLESS STEEL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf