Vishay/Dale RER60F7R87RC02
RER60F7R87RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F7R87RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F7R87RC02.pdf
Availability of RER60F7R87RC02
QUANTITY
RER60F7R87RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F7R87RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F7R87RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F7R87RC02
Related LinksRER60F7, RER60F7R87RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F7R87RC02 Details Description
Related parts for RER60F7R87RC02
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3POS R/A 2B/2B datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 59 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/07/180LR SN BK BX datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
MINIPCIE 1CH ETHERNET datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf