Vishay/Dale RER60FR316MCSL
RER60FR316MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR316MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR316MCSL.pdf
Availability of RER60FR316MCSL
QUANTITY
RER60FR316MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR316MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60FR316MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR316MCSL
Related LinksRER60FR, RER60FR316MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR316MCSL Details Description
Related parts for RER60FR316MCSL
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ M2J datasheet.pdf
IC POE CONTROLLER MIDSPAN 40QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 8X3/4" A VFN datasheet.pdf
RS32ES-I RSV 1.6V INTERFACE datasheet.pdf
SGE-245-4-3050L 03050M SFTY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
PHOTOCELL CDS 170OHM TO-18 datasheet.pdf