Nichicon UPJ1H391MHD1TO
UPJ1H391MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H391MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H391MHD1TO.pdf
Availability of UPJ1H391MHD1TO
QUANTITY
UPJ1H391MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H391MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPJ1H391MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance53 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H391MHD1TO
Related LinksUPJ1H39, UPJ1H391MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H391MHD1TO Details Description
Related parts for UPJ1H391MHD1TO
CONN HEADER ZH TOP 5POS 1.5MM datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT .1A 180GF PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 405MA 910 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf