Vishay/Dale RER60FR348MCSL
RER60FR348MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR348MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.348 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR348MCSL.pdf
Availability of RER60FR348MCSL
QUANTITY
RER60FR348MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR348MCSL
Internal Part NumberEIS-RER60FR348MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.348
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR348MCSL
Related LinksRER60FR, RER60FR348MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR348MCSL Details Description
Related parts for RER60FR348MCSL
FERRULE WIRE 8AWG UNINSUL 100PC datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
IC DRIVER 3PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf