Vishay/Dale RER60FR442RC02
RER60FR442RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR442RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.442 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR442RC02.pdf
Availability of RER60FR442RC02
QUANTITY
RER60FR442RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR442RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR442RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.442
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR442RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR442RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR442RC02 Details Description
Related parts for RER60FR442RC02
IC FILTER ENHANCE INTERFAC 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 600 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED TINTED RA .200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf