Vishay/Dale RER60FR620RC02
RER60FR620RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR620RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.62 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR620RC02.pdf
Availability of RER60FR620RC02
QUANTITY
RER60FR620RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR620RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR620RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR620RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR620RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR620RC02 Details Description
Related parts for RER60FR620RC02
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 6A 8PWRPAK datasheet.pdf
IC 10BIT FET BUS SW 24-QSOP datasheet.pdf
IC FIFO 512X9 SYNC 10NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 32POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 20POS 2DECK datasheet.pdf