Vishay/Dale RER60FR909RC02
RER60FR909RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR909RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.909 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR909RC02.pdf
Availability of RER60FR909RC02
QUANTITY
RER60FR909RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR909RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR909RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR909RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR909RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR909RC02 Details Description
Related parts for RER60FR909RC02
CONN PLUG 8-10 AWG 4POS datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5M PREWIRED MOD datasheet.pdf
TRANS ANALOG MODEM PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf