Vishay/Dale RER65F3160MCSL
RER65F3160MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3160MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3160MCSL.pdf
Availability of RER65F3160MCSL
QUANTITY
RER65F3160MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3160MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3160MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3160MCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3160MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3160MCSL Details Description
Related parts for RER65F3160MCSL
CONN TERM BLOCK PCB 40POS BK datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
XFRMR CURR 15A 1:50CT VRT datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 35-48V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
220UF 10V 5X11MM 85C 2500H datasheet.pdf