Vishay/Dale RER65F3570RCSL
RER65F3570RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3570RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 357 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3570RCSL.pdf
Availability of RER65F3570RCSL
QUANTITY
RER65F3570RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3570RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3570RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3570RCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3570RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3570RCSL Details Description
Related parts for RER65F3570RCSL
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
RES 10K OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
29+29 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 96POS datasheet.pdf
330F 500V 30X50MM 85C 5000H datasheet.pdf