Vishay/Dale RNC50J9981BSB14
RNC50J9981BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9981BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.98K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9981BSB14.pdf
Availability of RNC50J9981BSB14
QUANTITY
RNC50J9981BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9981BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J9981BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9981BSB14
Related LinksRNC50J9, RNC50J9981BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9981BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J9981BSB14
CONN TERM BLOCK 45DEG 16POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
MODULE DIODE 430A SMAGN-A-PAK datasheet.pdf