Vishay/Dale RER65F3R16RCSL
RER65F3R16RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3R16RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 3.16 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3R16RCSL.pdf
Availability of RER65F3R16RCSL
QUANTITY
RER65F3R16RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3R16RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3R16RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3R16RCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3R16RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3R16RCSL Details Description
Related parts for RER65F3R16RCSL
IC MCU 32BIT ROMLESS 160MAPBGA datasheet.pdf
TRANSFRM AUDIO 20K TO 250/1K IMP datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN RF 12V SOT-323 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
OSC XO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 300V SCREW datasheet.pdf