Vishay/Dale RER65F4020RCSL
RER65F4020RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F4020RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F4020RCSL.pdf
Availability of RER65F4020RCSL
QUANTITY
RER65F4020RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F4020RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F4020RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F4020RCSL
Related LinksRER65F4, RER65F4020RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F4020RCSL Details Description
Related parts for RER65F4020RCSL
IDC CABLE - MKR20K/MC20F/MPD20K datasheet.pdf
THERMISTOR 6.7 OHM 145V PTC datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C 3.3KSPS 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
AB 47C 40#16, 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
PSU EXTERNAL 90W LEVEL VI datasheet.pdf