Vishay/Dale RER65F56R0RCSL
RER65F56R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F56R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F56R0RCSL.pdf
Availability of RER65F56R0RCSL
QUANTITY
RER65F56R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F56R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F56R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F56R0RCSL
Related LinksRER65F5, RER65F56R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F56R0RCSL Details Description
Related parts for RER65F56R0RCSL
FIXED IND 47UH 800MA 390 MOHM datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 40DIP datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 1X2 850NM datasheet.pdf
RES 31.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V20A datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 300MA datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf