Vishay/Dale RER65FR619RCSL
RER65FR619RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR619RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.619 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR619RCSL.pdf
Availability of RER65FR619RCSL
QUANTITY
RER65FR619RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR619RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65FR619RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR619RCSL
Related LinksRER65FR, RER65FR619RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR619RCSL Details Description
Related parts for RER65FR619RCSL
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 50A datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 33.86"L X 25.2"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN 30 I/O W/O FERRITE datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V T/H datasheet.pdf