Vishay/Dale RER70F19R6MCSL
RER70F19R6MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F19R6MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F19R6MCSL.pdf
Availability of RER70F19R6MCSL
QUANTITY
RER70F19R6MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F19R6MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F19R6MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F19R6MCSL
Related LinksRER70F1, RER70F19R6MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F19R6MCSL Details Description
Related parts for RER70F19R6MCSL
CAP TANT 33UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf