Vishay/Dale RER70F3010RCSL
RER70F3010RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3010RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3010RCSL.pdf
Availability of RER70F3010RCSL
QUANTITY
RER70F3010RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3010RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F3010RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3010RCSL
Related LinksRER70F3, RER70F3010RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3010RCSL Details Description
Related parts for RER70F3010RCSL
IC MCU 8BIT 64KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V C0G 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MOUNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 184POS DDR DIMM GLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
PAN HEAD #6 datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf