Vishay/Dale RER70F3160RCSL
RER70F3160RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3160RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3160RCSL.pdf
Availability of RER70F3160RCSL
QUANTITY
RER70F3160RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3160RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F3160RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3160RCSL
Related LinksRER70F3, RER70F3160RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3160RCSL Details Description
Related parts for RER70F3160RCSL
RES SMD 681 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC DSP SPEECH/AUDIO 144-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC CLK GEN /1 /2 DIFF 8SOIC datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf