Vishay/Dale RER70F45R1MCSL
RER70F45R1MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F45R1MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 45.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F45R1MCSL.pdf
Availability of RER70F45R1MCSL
QUANTITY
RER70F45R1MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F45R1MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F45R1MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F45R1MCSL
Related LinksRER70F4, RER70F45R1MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F45R1MCSL Details Description
Related parts for RER70F45R1MCSL
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SGL-END MALE 3POS 2M datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 3264 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRAP AND SECURITY COMBO TOOL datasheet.pdf
CONN HDR 22 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf