Vishay/Dale RER70F78R7RCSL
RER70F78R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F78R7RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 78.7 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F78R7RCSL.pdf
Availability of RER70F78R7RCSL
QUANTITY
RER70F78R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F78R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F78R7RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F78R7RCSL
Related LinksRER70F7, RER70F78R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F78R7RCSL Details Description
Related parts for RER70F78R7RCSL
IDC CABLE - MKR40K/MC40F/MKR40K datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADR 56POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
OSC CRO 2200-2260 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE PNL MNT datasheet.pdf
SHEAR PIN BUSHING datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf