Vishay/Dale RER70F8661RCSL
RER70F8661RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F8661RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.66K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F8661RCSL.pdf
Availability of RER70F8661RCSL
QUANTITY
RER70F8661RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F8661RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F8661RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F8661RCSL
Related LinksRER70F8, RER70F8661RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F8661RCSL Details Description
Related parts for RER70F8661RCSL
IC OPAMP VFB 32MHZ RRO 8HMSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
ENCODER OPT 1/2" 16POS 6" CABLE datasheet.pdf