Vishay/Dale RER70F8R25RCSL
RER70F8R25RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F8R25RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F8R25RCSL.pdf
Availability of RER70F8R25RCSL
QUANTITY
RER70F8R25RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F8R25RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F8R25RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F8R25RCSL
Related LinksRER70F8, RER70F8R25RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F8R25RCSL Details Description
Related parts for RER70F8R25RCSL
BOARD EVALUATION LM94021 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SW ROTARY 3P PCB 4POS 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 135A D2PAK datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 36V 8VSSOP datasheet.pdf
TRANSISTOR GAN 3.5GHZ 45W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.8MM RND BLACK datasheet.pdf