Vishay/Dale RER75F1000PCSL
RER75F1000PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1000PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1000PCSL.pdf
Availability of RER75F1000PCSL
QUANTITY
RER75F1000PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1000PCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F1000PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1000PCSL
Related LinksRER75F1, RER75F1000PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1000PCSL Details Description
Related parts for RER75F1000PCSL
IC VOICEBAND CODEC 3V 1CH 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH POWER TOOL 8AMP datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
2 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSHMATIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf