Vishay/Dale RER75F2R37RCSL
RER75F2R37RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2R37RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.37 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2R37RCSL.pdf
Availability of RER75F2R37RCSL
QUANTITY
RER75F2R37RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2R37RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F2R37RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2R37RCSL
Related LinksRER75F2, RER75F2R37RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2R37RCSL Details Description
Related parts for RER75F2R37RCSL
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 12POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf