Vishay/Dale RER75F3922RCSL
RER75F3922RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F3922RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 39.2K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F3922RCSL.pdf
Availability of RER75F3922RCSL
QUANTITY
RER75F3922RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F3922RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F3922RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F3922RCSL
Related LinksRER75F3, RER75F3922RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F3922RCSL Details Description
Related parts for RER75F3922RCSL
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RELAY SSR 40A@220VAC ZERO CROSS datasheet.pdf
VARISTOR 76V 180A 1206 datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CONN HEADER 33PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf