Vishay/Dale RER75F4120RCSL
RER75F4120RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F4120RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 412 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F4120RCSL.pdf
Availability of RER75F4120RCSL
QUANTITY
RER75F4120RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F4120RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F4120RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F4120RCSL
Related LinksRER75F4, RER75F4120RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F4120RCSL Details Description
Related parts for RER75F4120RCSL
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
VARISTOR 1620V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 44 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf