Vishay/Dale RER75F43R2RC02
RER75F43R2RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F43R2RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 43.2 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F43R2RC02.pdf
Availability of RER75F43R2RC02
QUANTITY
RER75F43R2RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F43R2RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F43R2RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F43R2RC02
Related LinksRER75F4, RER75F43R2RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F43R2RC02 Details Description
Related parts for RER75F43R2RC02
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 50V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
LIGHT PIPE CLEAR 3MM LENS STRGHT datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf