Vishay/Dale RER75F59R0RCSL
RER75F59R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F59R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F59R0RCSL.pdf
Availability of RER75F59R0RCSL
QUANTITY
RER75F59R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F59R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F59R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F59R0RCSL
Related LinksRER75F5, RER75F59R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F59R0RCSL Details Description
Related parts for RER75F59R0RCSL
CAP ARRAY 3900PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 5V 1CH 20SOP datasheet.pdf