Vishay/Dale RER75F8R06RCSL
RER75F8R06RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F8R06RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F8R06RCSL.pdf
Availability of RER75F8R06RCSL
QUANTITY
RER75F8R06RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F8R06RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F8R06RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F8R06RCSL
Related LinksRER75F8, RER75F8R06RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F8R06RCSL Details Description
Related parts for RER75F8R06RCSL
CONV DC-DC 20W 3/5VIN 2.1V BUCK datasheet.pdf
IC FIRE LIGHTER CIRCUIT D-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SOD-123 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf