Vishay/Dale RER75FR196RCSL
RER75FR196RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR196RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.196 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR196RCSL.pdf
Availability of RER75FR196RCSL
QUANTITY
RER75FR196RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR196RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR196RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.196
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR196RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR196RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR196RCSL Details Description
Related parts for RER75FR196RCSL
IDC CABLE - MKC50K/MC50M/MCF50K datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER LC SINE WAVE MTR DR 10A datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CIR 14C 14#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf