Vishay/Dale RER75FR205RCSL
RER75FR205RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR205RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.205 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR205RCSL.pdf
Availability of RER75FR205RCSL
QUANTITY
RER75FR205RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR205RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR205RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.205
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR205RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR205RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR205RCSL Details Description
Related parts for RER75FR205RCSL
IC MOTOR CNTRL ON/OFF 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 83W OUT T/H datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 56MM SQ 24V datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 10C SHIELD END BP datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 6.8K OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 2500PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf