Vishay/Dale RER75FR221MC02
RER75FR221MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR221MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.221 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR221MC02.pdf
Availability of RER75FR221MC02
QUANTITY
RER75FR221MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR221MC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR221MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR221MC02
Related LinksRER75FR, RER75FR221MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR221MC02 Details Description
Related parts for RER75FR221MC02
CLAMP TIE BARB TY 50LB 8.5" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 20K OHM 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG FRIC LOC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf