Vishay/Dale RER75FR825RCSL
RER75FR825RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR825RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.825 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR825RCSL.pdf
Availability of RER75FR825RCSL
QUANTITY
RER75FR825RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR825RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR825RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR825RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR825RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR825RCSL Details Description
Related parts for RER75FR825RCSL
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 3.5A 14VSON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 4.4 OHM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LOCKING ELEMENT EASY LOCK DOUBLE datasheet.pdf
VS2 3PAIR 6IMLA RAH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SCKT datasheet.pdf