| Internal Part Number | EIS-RF2001T4S | |
| Featured Product | Fast Recovery Diodes | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220FN | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |