Artesyn Embedded Technologies RFB300-24S12-R5TY
RFB300-24S12-R5TY picture photo
Mfg. Part Number
RFB300-24S12-R5TY
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
RFB300-24S12-R5TY.pdf
Availability of RFB300-24S12-R5TY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RFB300-24S12-R5TY Order Process
Ship out your order
Specifications of RFB300-24S12-R5TY
Internal Part NumberEIS-RFB300-24S12-R5TY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRFB300
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFB300-24S12-R5TY
Related LinksRFB300-2, RFB300-24S12-R5TY Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
RFB300-24S12-R5TY Details Description
Related parts for RFB300-24S12-R5TY
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
IC DRIVER MIN PARTS HI/LO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf