Artesyn Embedded Technologies RFB300-24S12-R5Y
RFB300-24S12-R5Y picture photo
Mfg. Part Number
RFB300-24S12-R5Y
Brief Description
CONV DC/DC 24VIN 12VOUT
Datasheet Download
RFB300-24S12-R5Y.pdf
Availability of RFB300-24S12-R5Y
QUANTITY
RFB300-24S12-R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of RFB300-24S12-R5Y
Internal Part NumberEIS-RFB300-24S12-R5Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
FamilyDC DC Converters
SeriesRFB300
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 17.2 ~ 13.2 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFB300-24S12-R5Y
Related LinksRFB300-2, RFB300-24S12-R5Y Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
RFB300-24S12-R5Y Details Description
Related parts for RFB300-24S12-R5Y
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR50K/MC50M/MPD50K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf