RFMD RFDA0016TR7
RFDA0016TR7 picture photo
Mfg. Part Number
RFDA0016TR7
Manufacturer
Product Category
RF Amplifiers
Brief Description
IC AMP DVGA 6BIT LSB 28-MCM
Datasheet Download
RFDA0016TR7.pdf
Availability of RFDA0016TR7
QUANTITY
RFDA0016TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFDA0016TR7
Internal Part NumberEIS-RFDA0016TR7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDigital Variable Gain Amplifiers
Standard Package750
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Amplifiers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency50MHz ~ 1GHz
P1dB19.7dBm (93.3mW)
Gain38dB
Noise Figure3.4dB
RF TypeCellular, GSM, PCS, UMTS
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Current - Supply175mA
Test Frequency500MHz
Package / Case28-LFQFN
Supplier Device Package28-MCM (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFDA0016TR7
Related LinksRFDA0, RFDA0016TR7 Datasheet, RFMD Distributor
RFDA0016TR7 Details Description
Related parts for RFDA0016TR7
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 860 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT ROLLER WIRE LD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 1206 datasheet.pdf
PANEL FRONT ASSY 6UX12HP CUT-OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 988 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf