Elna America RFS-6V470ME3#5
RFS-6V470ME3#5 picture photo
Mfg. Part Number
RFS-6V470ME3#5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
RFS-6V470ME3#5.pdf
Availability of RFS-6V470ME3#5
QUANTITY
RFS-6V470ME3#5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS-6V470ME3#5
Internal Part NumberEIS-RFS-6V470ME3#5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRFS, SILMIC II
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS-6V470ME3#5
Related LinksRFS-6V4, RFS-6V470ME3#5 Datasheet, Elna America Distributor
RFS-6V470ME3#5 Details Description
Related parts for RFS-6V470ME3#5
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE BRIDGE 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC INVERTER SGL OD DFN1410-6 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf