Nichicon RFS1C220MCN1GS
RFS1C220MCN1GS picture photo
Mfg. Part Number
RFS1C220MCN1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
RFS1C220MCN1GS.pdf
Availability of RFS1C220MCN1GS
QUANTITY
RFS1C220MCN1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of RFS1C220MCN1GS
Internal Part NumberEIS-RFS1C220MCN1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, FS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.21A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFS1C220MCN1GS
Related LinksRFS1C22, RFS1C220MCN1GS Datasheet, Nichicon Distributor
RFS1C220MCN1GS Details Description
Related parts for RFS1C220MCN1GS
TERMINAL SCREW 6/32 .032" BRASS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
GDT 90V 5KA datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36HSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf