Susumu RG1005N-1180-P-T1
RG1005N-1180-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1180-P-T1
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.02% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1180-P-T1.pdf
Availability of RG1005N-1180-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-1180-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1180-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1180-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1180-P-T1
Related LinksRG1005N-, RG1005N-1180-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1180-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005N-1180-P-T1
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 2008 datasheet.pdf
REPL COVER PLATE PWR CORD 2300E datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
22UF 63V 8X18MM 85C 10000H datasheet.pdf