Susumu RG1005N-1181-W-T1
RG1005N-1181-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-1181-W-T1
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-1181-W-T1.pdf
Availability of RG1005N-1181-W-T1
QUANTITY
RG1005N-1181-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-1181-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005N-1181-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-1181-W-T1
Related LinksRG1005N-, RG1005N-1181-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-1181-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005N-1181-W-T1
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
RES 620 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
IC OSC NCO 52MHZ 160-MQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf