Susumu RG1005N-2430-P-T1
RG1005N-2430-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-2430-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.02% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-2430-P-T1.pdf
Availability of RG1005N-2430-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-2430-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-2430-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005N-2430-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-2430-P-T1
Related LinksRG1005N-, RG1005N-2430-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-2430-P-T1 Details Description
Related parts for RG1005N-2430-P-T1
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CONN .75MM COPLANAR VERT 226POS datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.394" ALUMINUM datasheet.pdf
RES 2.19K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf