Susumu RG1005N-5622-C-T10
RG1005N-5622-C-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005N-5622-C-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005N-5622-C-T10.pdf
Availability of RG1005N-5622-C-T10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1005N-5622-C-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005N-5622-C-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005N-5622-C-T10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005N-5622-C-T10
Related LinksRG1005N-5, RG1005N-5622-C-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005N-5622-C-T10 Details Description
Related parts for RG1005N-5622-C-T10
RES 82K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 442K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT SPLASHPROOF BLK FOR M SER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG GRY 3280' datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MASONRY BIT KIT SDS PLUS datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf