Susumu RG1005P-3160-D-T10
RG1005P-3160-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-3160-D-T10
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-3160-D-T10.pdf
Availability of RG1005P-3160-D-T10
QUANTITY
RG1005P-3160-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-3160-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005P-3160-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-3160-D-T10
Related LinksRG1005P-3, RG1005P-3160-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-3160-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005P-3160-D-T10
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.4A SYNC SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf